facebook
Kolej Linowa


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Strona główna
/AktualnościWieża "ZIAD Tower" przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia


Wieżę na Szyndzielni zbudowano w 2015 r. jako dodatkową atrakcję kompleksu wypoczynkowo-turystycznego Szyndzielnia. Wieża stoi przy górnej stacji kolei linowej.

Z platformy widokowej wieży rozpościera się imponująca panorama Bielska-Białej oraz Beskidu Małego i Śląskiego, której szczegóły można obserwować przez zainstalowaną lunetę z 25-krotnym powiększeniem. Przy odpowiedniej pogodzie można stąd "gołym okiem" zobaczyć Tatry, Babią Górę oraz Pilsko.


Widok z kamery obrotowej na Beskidy i Tatry znajduje się tutaj.

Dane techniczne wieży:
Jest to ażurowa konstrukcja stalowa - malowana (kolor zielony)

Całkowity ciężar - ok. 30 ton

Wyskość platformy widokowej - 18 m

Dopuszczalna liczba osób na wiezy - 30

Liczba stopni - 120, liczba przęseł - 12

Na platformie - luneta widokowa (powiekszenie 25x), kamera

Elektroniczny system biletowy - blokada po przekroczeniu max. liczby osób na wieży

 

Historia budowy:

Inicjatorem koncepcji budowy wieży na Szyndzielni był prezes ZIAD Bielsko-Biała SA - Janusz Kisiel.
Pierwszy projekt wieży widokowej powstał w październiku 2009 r. Niestety, z różnych przyczyn projekt nie został wtedy zrealizowany.

Idea budowy wieży wróciła w 2014 r. kiedy to projekt zmodernizowano i inwestycja ruszyła na dobre latem 2015 r.

Projekt i dokumentację wieży wykonał Wojciech Łapa z bielskiej Pracowni Projektowej - Archex.
Inwestycję prowadził czechowicki oddział Mostostalu Zabrze. Kierownikiem budowy był Marek Kalkowski, a kierownikiem robót Artur Staruszkiewicz. Nadzór budowlany prowadził James Jurczyk.

Uroczyste otwarcie wieży z udziałem prezydenta Bielska-Białej - Jacka Krywulta, odbyło się 14 sierpnia 2015r.

Właścicielem wieży na Szyndzielni "ZIAD Tower" jest spółka miejska - ZIAD Bielsko-Biała SA właściciel Kolei Linowej Szyndzielnia.

 

Inne dane:

Bilet można kupić w kasie kolei linowej, a cennik znajduje się tutaj.

Wieża czynna tylko w czasie godzin otwarcia kolei linowej.

Regulamin korzystania z wieży znajduje się tutaj.Widoki z wieży "ZIAD Tower"Galeria zdjęć z budowy:

 


Galeria zdjęć z otwarcia wieży na Szyndzielnię:Relacja z otwarcia wieży:

Uroczyste otwarcie wieży "ZIAD Tower" zaplanowano na 14 sierpnia 2015 r. na godz. 11:00. Na uroczystość otwarcia zaproszono samorządowców z Bielska-Białej wraz z Prezydentem - Jackiem Krywultem, a także przedstawicieli wykonawców, projektantów, lasów państwowych, nadzoru budowlanego oraz prasy.

Prezydent Bielska-Białej wraz z Zarządem ZIAD Bielsko-Biała SA wjechali na Szyndzielnię specjalnym wagonem-salonką, którą nota bene można wynajmować na "odświętne okazje".

Uroczystość otwarcia rozpoczął prezes ZIAD Bielsko-Biała SA - Janusz Kisiel, który przywitał przybyłych gości, przedstawił krótką charakterystykę wieży oraz podziękował przedstawicielom projektantów, wykonawców, nadzorowi budowlanemu oraz pozostałym osobom zaangażowanym w budowę wieży.
Nastepnie głos zabrał Prezydent, który mówił o ostatnich inwestycjach ZIAD-u tj. o wieży na Szyndzielni, pięknie wyremontowanym w 2012 r. Hotelu Dębowiec oraz o planowanej w latach 2015-2016 modernizacji kolei linowej na Szyndzielnię.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Jacek Krywult wraz Dyrektorem Mostostalu Zabrze - oddz. Czechowice - panią Moniką Kalinik i Prezesem ZIAD-u - Januszem Kisielem.

Po uroczystym otwarciu wieży, wszyscy obecni tam goście oraz turyści udali się na platformę widokową, aby jak na dłoni zobaczyć Bielsko-Białą wraz z rozległą panoramą Beskidów. Jednorazowo na platformie może przebywać 30 osób, których przepływ jest regulowany przez elektroniczny system biletowy.
Na górze wiał lekki wiatr, dzięki któremu nie nie czuć było dotkliwego upału panującego wtedy w Polsce od kilkunastu dni.

Przedstawiciele mediów wykorzystali okazję i przeprowadzili wywiady m.in. z Prezydentem, Prezesem ZIAD-u, a także z przypadkowymi turystami którzy znaleźli się wtedy na wieży.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się luneta z 25-krotnym powiekszeniem, przez którą można obserwować góry prawie jak na wyciągnięcie ręki. Mimo upału, niestety, nie było dobrej widoczności i - Tatry wraz z Babią Górą i Pilskiem pozostały skryte za chmurami.

Na koniec uroczystości Prezes ZIAD-u zaprosił gości na mały poczęstunek.

 


Napisali o nas:

- bielskobiala.naszemiasto.pl
- bielsko.gosc.pl
- dziennikzachodni.pl
- info.wiara.pl
- gwiazdkacieszynska.pl

 

Relacje filmowe o nas:

- regionalna.tv.plkolej dębowiec
hotel dębowiec


sprzedaż gondol


bruggi